XXIV Hervannan juhlakilpailut

Mukana kisoissa oli myös Aavamaa Oy
Tuuli toi haasteensa keihäskisaan.
Matala laakaheitto oli valttia
Pikamatkojen lähtöviivalla riitti tohinaa.
Pääasiallisesti tuulimittari näytti vastatuulta
Mutta maaliin päästiin vaikka tuulen halki.
XXIV Hervannan juhlakilpailut
Hervannan keskusurheilukenttä
27.8.2016

TULOKSET

M 200 m

  1. Heikki Nieminen                         JanJa               23,09
  2. Joni Ojala                              KokemKV             23,82
  3. Julius Lehto                            TampU               23,92
  4. Joel Turkka                             TampPy              24,01
  5. Iiro Surkka                             JyväskKU            24,34
  6. Tommi Poussu                            NoormNo             24,38
  7. Aleksi Kuusinen                         TampPy              25,20

Erä 1                Tuuli: -1,7

  1. Joni Ojala                              KokemKV             23,82
  2. Julius Lehto                            TampU               23,92
  3. Iiro Surkka                             JyväskKU            24,34

Erä 2                Tuuli: -1,0

  1. Heikki Nieminen                         JanJa               23,09
  2. Joel Turkka                             TampPy              24,01
  3. Tommi Poussu                            NoormNo             24,38
  4. Aleksi Kuusinen                         TampPy              25,20

M 800 m

  1. Olli Niemi                              KangKi            2.24,30

M 10 000 m

  1. Kai Takkunen                            AlavVi           35.34,15
  2. Eero Grönlund                           KalVa            35.58,33

M Kolmiloikka

  1. Janne Alasalmi                          JyväskKU            12,22 -0,9            
             X     X     X     X 12,22     X
                                  -0,9      
  2. Kari Majuri                             HarjavJy            11,47  0,0            
             X 11,38 11,47     X 11,44 11,41
                -1,4   0,0        -0,9  -0,6
  3. Mauri Merikanto                         HKV                  9,86 +0,3            
          9,25  9,65     X  9,84  9,86  9,83
          -3,0  +0,3        +1,8  +0,3  -1,7
     Jere Mäkelä                             NurmijYU              DNS                 
        
        

M Kuula

     Eetu Kangas                             SeinäjSU              DNS
        

P7 40 m

                     Tuuli: NWND

  1. Jyri Mäkelä                             NokU                 7,94
  2. Leevi Pein                              KanksLei             8,08
  3. Tomas Vasylenko                         TampU                8,80
  4. Aleksi Hänninen                         TampU                9,68

P7 Pituus

  1. Leevi Pein                              KanksLei             2,82                 
          2,64  2,73  2,82  2,79  2,66  2,72
                                            
  2. Tomas Vasylenko                         TampU                2,41                 
          2,33     X     X  2,41  2,28  2,21
                                            
  3. Jyri Mäkelä                             NokU                 2,40                 
          2,16  2,40  2,08  2,13     X  1,72
                                            
  4. Aleksi Hänninen                         TampU                1,71                 
          1,62  1,71  1,69  1,71  1,71  1,66
                                            

P9 40 m

                     Tuuli: NWND

  1. Arttu Viljanen                          ToijVau              7,24
  2. Aarne Kalela                            LempKiYU             7,27
  3. Samuel Ruohonen                         TampU                7,34
  4. Juho Hänninen                           TampU                7,62

P9 1000 m

  1. Juho Kallio                             NoormNo           3.52,47
  2. Samuel Ruohonen                         TampU             3.53,44
  3. Arttu Viljanen                          ToijVau           3.57,52
  4. Juho Hänninen                           TampU             4.03,77
  5. Arto Mäkelä                             NokU              4.08,35
  6. Aapeli Karislahti                       LempKiYU          4.13,71
  7. Lauri Smolander                         TampPy            4.20,61
  8. Jyri Mäkelä                             NokU              4.35,89
  9. Emil Pihlajamäki                        IkurinVi          4.41,31

P9 Kuula

  1. Eerik Lehtinen                          LauttLu              7,31
           6,98   6,95   7,31   6,66   7,00   6,73
  2. Lauri Smolander                         TampPy               6,00
           5,89   5,63   5,27   5,33      X   6,00
  3. Juho Kallio                             NoormNo              5,93
              X   5,67      X   5,73   5,93   5,74
  4. Samuel Ruohonen                         TampU                5,76
           5,76   5,51   5,67   5,56   5,33   5,39
  5. Aarne Kalela                            LempKiYU             5,29
              X   5,21   5,29   5,24      X   4,58
  6. Arttu Viljanen                          ToijVau              5,26
           5,26   5,23   4,68   5,04   4,53   4,21
  7. Aapeli Karislahti                       LempKiYU             5,05
           5,05   4,39   4,57   4,03   4,51   4,75
  8. Juho Hänninen                           TampU                3,74
           3,41   3,00   3,44   3,26   3,18   3,74

P11 60 m

                     Tuuli: NWND

  1. Topias Savitaipale                      VesilVi              9,06
  2. Saku Lehtonen                           LempKiYU             9,39
  3. Vikke-Valtteri Anttila                  TeiskU               9,50
  4. Jonne Niemelä                           IkaalU               9,81
  5. Eemil Kulmala                           VehmU                9,93
  6. Aleksi Ratilainen                       ToijVau              9,99
  7. Pyry Selin                              KerU                10,31

P11 1000 m

  1. Totte Salonen                           TeiskU            3.38,63
  2. Akseli Pitkänen                         TeiskU            3.39,48
  3. Jesse Salo                              TampPy            3.47,70
     Konsta Uuttera                          YlöjU                 DNS

P11 Korkeus

  1. Eemil Kulmala                           VehmU                 131
         105 110 115 120 123 126 129 131 133
           O   O   O   O   O   O XXO  XO XXX
  2. Pyry Selin                              KerU                  126
         100 105 110 115 120 123 126 129
           O   -   O   O   O  XO   O XXX
  3. Vikke-Valtteri Anttila                  TeiskU                126
         100 105 110 115 120 123 126 129
           O   O   O   O   O   O  XO XXX
  4. Jonne Niemelä                           IkaalU                120
         110 115 120 123
           O   O   O XXX
  5. Konsta Uuttera                          YlöjU                 110
         100 105 110 115
           O   O XXO XXX

P11 Keihäs

  1. Pyry Selin                              KerU                31,91
          27,32  31,58  28,97  31,91  29,48  29,22
  2. Jonne Niemelä                           IkaalU              31,16
          24,59  27,12  31,16  26,95  28,19  28,88
  3. Vikke-Valtteri Anttila                  TeiskU              28,12
          28,12      X  24,95  23,20  22,61  24,63
  4. Niilo Virta                             ForssSa             25,59
          23,78  24,24      X  25,59  22,82      X
  5. Juho Kallio                             NoormNo             23,85
          23,82  23,12  23,78  23,85      X  20,35
  6. Martti Lahtinen                         IkurinVi            23,54
          21,19  21,90  21,66  21,32  23,54  19,31
  7. Eero Sallinen                           KangKi              22,11
              -      -  22,11  17,41      X  20,75
  8. Konsta Uuttera                          YlöjU               20,82
          17,79  19,98  19,11  20,82  20,54  19,45

P13 60 m

                     Tuuli: -2,2

  1. Mikko Murto                             YlöjU                9,11
  2. Elmeri Lehtinen                         LauttLu              9,21
  3. Patrik Järvinen                         TampPy               9,46
  4. Miki Likander                           LappUM               9,48
  5. Jussi Marttila                          TampU                9,97
  6. Valtteri Kalanti                        HämeenlTa           10,79
     Aapo Harala                             KangU                 DNS

P13 1000 m

  1. Elmeri Lehtinen                         LauttLu           3.26,47
  2. Valtteri Kalanti                        HämeenlTa         3.37,47
  3. Pyry Iltanen                            TampPy            3.44,66
     Aapo Harala                             KangU                 DNS
     Jussi Marttila                          TampU                 DNS

P13 Korkeus

  1. Ilari Hurskainen                        PälkLL                130
         125 130 135
           O   O XXX
  2. Elmeri Lehtinen                         LauttLu               125
         115 120 125 130
           O   O   O XXX
  3. Jussi Marttila                          TampU                 120
         110 115 120 125
           O   O  XO XXX
     Henrik Lehtinen                         LauttLu               DNS
        
        

P13 Keihäs

  1. Jaakko Linnus                           TampPy              38,36
              X  38,36      X      X      X  37,15
  2. Miki Likander                           LappUM              36,83
          35,10  33,42  36,83  30,80      X      X
  3. Mikko Saukkokoski                       IkaalU              35,73
          34,20      X  33,30  32,68  35,73      X
  4. Ilari Hurskainen                        PälkLL              34,00
          28,14  29,74  28,82  29,08  32,09  34,00
  5. Valtteri Kalanti                        HämeenlTa           31,81
              X  25,93  31,81  27,41  24,31  28,72
  6. Elmeri Lehtinen                         LauttLu             30,83
          28,77  29,43  27,94  25,29  23,58  30,83
  7. Pyry Iltanen                            TampPy              22,40
          22,20      X  20,05  17,62  20,07  22,40
  8. Patrik Järvinen                         TampPy              19,89
          19,89  18,72      X      X      X  18,98
  9. Jussi Marttila                          TampU               11,62
           9,38  11,37  11,62
     Henrik Lehtinen                         LauttLu               DNS
        

P15 100 m

                     Tuuli: -1,7

  1. Julius Lehto                            TampU               12,16
  2. Jesse Kivipuro                          TampU               12,68
  3. Tuomas Smolander                        TampPy              13,59

P15 800 m

  1. Daniel Mannila                          PorinYU           2.16,41
  2. Vihtori Nurminen                        ValkHa            2.20,94
  3. Jere Haapalainen                        TampPy            2.22,06
  4. Patrik Järvinen                         TampPy            2.24,14
  5. Tuomas Smolander                        TampPy            2.35,47

P15 Korkeus

  1. Jesse Kivipuro                          TampU                 160
         130 135 140 145 150 155 160 162
           O   O   O   O   O   O   O XXX
  2. Arttu Tuominen                          TampU                 135
         130 135 140
           O  XO   -

P15 Keihäs

  1. Julius Lehto                            TampU               32,12
          29,72  27,36  29,81      X  29,16  32,12
     Arttu Tuominen                          TampU                 DNS
        

M19 100 m

                     Tuuli: -0,2

  1. Heikki Nieminen                         JanJa               11,19
  2. Joel Turkka                             TampPy              11,62
  3. Aleksi Heimonen                         TampU               11,91
  4. Patrik Daymond                          TampU               11,92
  5. Iiro Surkka                             JyväskKU            12,20
     Kaappo Talvitie                         LapVi                 DNS

N 200 m

                     Tuuli: -2,0

  1. Essi Syrjälä                            TampPy              27,99
  2. Karoliina Kujanpää                      ValkHa              28,61
  3. Lilja Harala                            SomE                32,04
  4. Maija Marttila                          TampU               34,60
     Kiia Keinonen                           TampPy                DNS

N 800 m

  1. Lilja Harala                            SomE              2.44,99
  2. Maija Marttila                          TampU             2.54,62
     Janina Heino                            NakkVire              DNS

N 10 000 m

     Alisa Vainio                            LappUM                DNF

N Kuula

  1. Maija Marttila                          TampU                8,56
           8,56   7,88      X   8,16   7,83   8,32
  2. Katariina Tuominen                      TampU                8,37
              X   7,94   5,53   7,30   8,37   8,26

T7 40 m

                     Tuuli: NWND

  1. Noora Moisio                            TampPy               8,42
  2. Iina Poussu                             NoormNo              8,57
  3. Miia Kallio                             NoormNo              9,72

T7 Pituus

  1. Iina Poussu                             NoormNo              2,84                 
          2,59  2,41  2,78  2,63  2,84  2,69
                                            
  2. Miia Kallio                             NoormNo              2,07                 
          1,96  1,82  1,59  1,99  1,74  2,07
                                            

T9 40 m

                     Tuuli: NWND

  1. Iida Kastarinen                         TampPy               6,83
  2. Laura Ratilainen                        ToijVau              6,97
  3. Hetaliina Karkiainen                    KeurKi               7,14
  4. Ella Kause                              PorinYU              7,20
  5. Tinja Kenttälä                          VehmU                7,21
  6. Tutta Murtoniemi                        NokU                 7,56
  7. Jenna Kulmala                           TampU                7,89
  8. Sani Saarinen                           VehmU                8,03

T9 1000 m

  1. Iida Kastarinen                         TampPy            3.41,43
  2. Hetaliina Karkiainen                    KeurKi            3.53,61
  3. Laura Ratilainen                        ToijVau           4.05,28
     Iina Niemelä                            LempKiYU              DNS
     Tinja Kenttälä                          VehmU                 DNS

T9 Kuula

  1. Ella Kause                              PorinYU              7,08
           7,08   6,35   6,26   6,56   6,59   6,58
  2. Eevi Vatka                              ToijVau              5,84
           5,84   5,31   5,57   5,72   5,38   5,16
  3. Iida Kastarinen                         TampPy               5,37
           4,86      X   5,30   5,37   5,01   5,19
  4. Laura Ratilainen                        ToijVau              5,32
           5,17   5,32   5,32   4,65      X   4,91
  5. Hetaliina Karkiainen                    KeurKi               4,71
           4,71   3,85   4,24   3,70   3,59   4,10
  6. Tutta Murtoniemi                        NokU                 3,40
           3,40   3,04   2,82   2,86   2,88   2,77

T11 60 m

  1. Aino Ojaniemi                           HämeenlTa            9,07
  2. Sara Takala                             SeinäjSU             9,38
  3. Rosa Myllymäki                          TampPy               9,53
  4. Jenni Sormunen                          IkaalU               9,60
  5. Elli Kalela                             LempKiYU             9,76
  6. Silja Saarinen                          VehmU                9,79
  7. Saana Paananen                          VehmU                9,99
  8. Monamaria Pyhältö                       TampPy              10,04
  9. Helmi Karkiainen                        KeurKi              10,08
 10. Elisabet Kujanpää                       ValkHa              10,15
 11. Linnea Salo                             NokU                10,31
 12. Tuuli Murtoniemi                        NokU                10,51
 13. Zlata Vasylenko                         TampU               10,66
 14. Aino Aalto                              HämeenlTa           10,79
 15. Anni Viljanen                           ToijVau             11,27

Erä 1                Tuuli: NWND

  1. Sara Takala                             SeinäjSU             9,38
  2. Elli Kalela                             LempKiYU             9,76
  3. Monamaria Pyhältö                       TampPy              10,04
  4. Linnea Salo                             NokU                10,31
  5. Anni Viljanen                           ToijVau             11,27

Erä 2                Tuuli: NWND

  1. Aino Ojaniemi                           HämeenlTa            9,07
  2. Silja Saarinen                          VehmU                9,79
  3. Saana Paananen                          VehmU                9,99
  4. Tuuli Murtoniemi                        NokU                10,51
  5. Aino Aalto                              HämeenlTa           10,79

Erä 3                Tuuli: NWND

  1. Rosa Myllymäki                          TampPy               9,53
  2. Jenni Sormunen                          IkaalU               9,60
  3. Helmi Karkiainen                        KeurKi              10,08
  4. Elisabet Kujanpää                       ValkHa              10,15
  5. Zlata Vasylenko                         TampU               10,66

T11 1000 m

  1. Helmi Karkiainen                        KeurKi            3.45,01
  2. Nuppu Willman                           NoormNo           3.45,91
  3. Saana Paananen                          VehmU             3.59,56
  4. Rosa Myllymäki                          TampPy            4.01,67
  5. Aino Aalto                              HämeenlTa         4.09,03
  6. Monamaria Pyhältö                       TampPy            4.13,06
  7. Zlata Vasylenko                         TampU             4.17,11

T11 Pituus

  1. Aino Ojaniemi                           HämeenlTa            4,63                 
          4,24  4,48  4,42  4,29  4,63  4,63
                                            
  2. Jenni Sormunen                          IkaalU               4,22                 
          4,13  3,96  3,99     X     X  4,22
                                            
  3. Anni Forss                              TampPy               3,96                 
          3,84  3,91  3,94  3,83  3,78  3,96
                                            
  4. Aino Aalto                              HämeenlTa            3,84                 
          3,80  3,70  3,84  3,66  3,69  3,77
                                            
  5. Helmi Karkiainen                        KeurKi               3,81                 
          3,55  3,81  3,60  3,46  3,59     X
                                            
  6. Elli Kalela                             LempKiYU             3,79                 
          3,79  3,66  3,44  3,76  3,66  3,36
                                            
  7. Linnea Salo                             NokU                 3,78                 
          3,68  3,63  3,78  3,73  3,54  3,31
                                            
  8. Oona Moisio                             TampPy               3,77                 
          3,74  3,77  3,33  3,75  3,68  3,71
                                            
  9. Silja Saarinen                          VehmU                3,58                 
          3,46  2,94  3,58
                          
 10. Tuuli Murtoniemi                        NokU                 3,52                 
          3,52  3,47  3,47
                          
 11. Monamaria Pyhältö                       TampPy               3,42                 
          3,42  3,23  3,23
                          
 12. Anni Viljanen                           ToijVau              3,27                 
          3,10  3,14  3,27
                          
 13. Zlata Vasylenko                         TampU                3,22                 
          3,22  3,18  3,00
                          
 14. Jenna Kulmala                           TampU                3,00                 
          2,88  2,88  3,00
                          
     Siiri Pein                              KanksLei              DNS                 
        
        

T11 Keihäs

  1. Rebecca Nelimarkka                      UlvST               23,19
          22,27  20,90  23,19  21,79  17,82  20,01
  2. Ella Kause                              PorinYU             22,50
          21,26      X  19,95  21,13  22,50  21,41
  3. Siiri Pein                              KanksLei            22,29
          20,92  21,45  22,29  19,05  18,10  18,62
  4. Aino Aalto                              HämeenlTa           22,10
          20,90  20,90  21,98  21,33  21,51  22,10
  5. Elisabet Kujanpää                       ValkHa              21,86
          15,70      X  15,90  17,79  21,86      X
  6. Aino Ojaniemi                           HämeenlTa           20,94
          20,94  19,62      X  19,87  20,51  19,80
  7. Birgit Tuomola                          VehmU               20,07
          16,83  20,07  16,80  18,54      -      -
  8. Seela Kanerva                           PälkLL              18,86
          18,44  18,27  18,42  17,67  18,86  17,60
  9. Aada-Maria Koivisto                     PälkLL              11,30
           9,60  11,30  10,69                     
     Anni Viljanen                           ToijVau               DNS
        

T13 60 m

  1. Siiri Elomaa                            VammsVoi             8,87
  1. Nadija Vasylenko                        TampU                8,87
  3. Sohvi Kenttälä                          VehmU                9,09
  4. Sofia Määttä                            RaumU                9,16
  5. Maryana Ishanova                        HämeenlTa            9,33
  6. Stacy Mushiete                          TampU                9,41
  7. Elli Salonen                            TampU                9,42
  8. Serafina Salmi                          TampU                9,62
  9. Arlea Koskenniemi                       TampU                9,64
 10. Oona Ahonen                             NokU                 9,85
 11. Ella Leino                              TampU                9,99
 12. Anna-Sofia Koivisto                     PälkLL              10,07
 13. Inari Leppäniemi                        KokemKV             10,36
 14. Viivi Jokinen                           TampU               11,45

Erä 1                Tuuli: -1,2

  1. Elli Salonen                            TampU                9,42
  2. Oona Ahonen                             NokU                 9,85
  3. Ella Leino                              TampU                9,99
  4. Anna-Sofia Koivisto                     PälkLL              10,07
  5. Inari Leppäniemi                        KokemKV             10,36
  6. Viivi Jokinen                           TampU               11,45

Erä 2                Tuuli: -2,7

  1. Siiri Elomaa                            VammsVoi             8,87
  1. Nadija Vasylenko                        TampU                8,87
  3. Sohvi Kenttälä                          VehmU                9,09
  4. Sofia Määttä                            RaumU                9,16
  5. Maryana Ishanova                        HämeenlTa            9,33
  6. Stacy Mushiete                          TampU                9,41
  7. Serafina Salmi                          TampU                9,62
  8. Arlea Koskenniemi                       TampU                9,64

T13 1000 m

  1. Sini Rahkonen                           ViitVie           3.34,21
  2. Silja Lamminmäki                        KangU             3.36,56
  3. Serafina Salmi                          TampU             3.42,95
  4. Inari Leppäniemi                        KokemKV           3.54,64
  5. Birgit Tuomola                          VehmU             3.56,06
     Emmi Hietanen                           RiihimKi              DNS

T13 Pituus

  1. Nadija Vasylenko                        TampU                4,28                 
          4,09  4,28  4,12  3,54  3,82  3,92
                                            
  2. Maryana Ishanova                        HämeenlTa            4,11                 
          3,92     X  4,11  4,03  4,09  4,11
                                            
  3. Sofia Määttä                            RaumU                4,08                 
          3,41  4,08  3,73  3,99  3,90  3,89
                                            
  4. Anna-Sofia Koivisto                     PälkLL               4,01                 
          3,43  3,86  3,82  3,69     X  4,01
                                            
  5. Jade Mäkinen                            NokU                 3,91                 
          3,79  3,53  3,53  3,75  3,72  3,91
                                            
  6. Stacy Mushiete                          TampU                3,86                 
          3,68  3,51  3,86  3,36  3,62  3,65
                                            
  7. Emma Jokela                             NokU                 3,82                 
          2,72  3,50  3,68  3,68  3,82  3,73
                                            
  8. Oona Ahonen                             NokU                 3,65                 
          3,43  3,65     X  3,50  3,52  3,59
                                            
  9. Inari Leppäniemi                        KokemKV              3,53                 
          3,53  3,35  3,52              3,45
                                            
 10. Ella Leino                              TampU                3,22                 
          3,22     X  3,22                  
                                            
     Serafina Salmi                          TampU                 DNS                 
        
        

T13 Keihäs

  1. Suvi Savolainen                         KangU               36,88
          35,83  33,58  33,93      X  34,49  36,88
  2. Siiri Elomaa                            VammsVoi            32,76
          31,91  32,22      X      X  32,76      X
  3. Kristiina Laitinen                      LempKi              26,80
          22,52  26,80  24,70  24,21  24,94  25,42
  4. Siina Kanerva                           PälkLL              25,68
          20,23  20,14      X  25,68  23,79  19,76
  5. Vilma Toivonen                          HämeenlTa           24,97
          24,97  24,28  23,70  24,68  21,30      X
  6. Neea Suhonen                            ViialVa             24,73
          19,37  24,13  24,73  21,81  24,42      X
  7. Elli Salonen                            TampU               17,98
          17,92  13,73  16,69  16,94  17,98  17,29
  8. Emma Jokela                             NokU                15,28
          13,12  12,46  10,75  11,13  14,66  15,28
  9. Viivi Jokinen                           TampU               12,08
          11,88  12,08  11,01       
 10. Jade Mäkinen                            NokU                12,02
          10,30   9,70  12,02       
     Emmi Hietanen                           RiihimKi              DNS
        

T15 100 m

                     Tuuli: -1,1

  1. Emma Kuikka                             HämeenlTa           14,44
  2. Jasmiina Tuomiranta                     TampU               14,75
  3. Sohvi Kenttälä                          VehmU               14,88
  4. Sara Takala                             SeinäjSU            14,95
  5. Elisa Klemola                           TampU               15,16
  6. Olivia Wirtavuori                       TampU               15,88
  7. Anniina Murtonen                        TampU               15,96

T15 800 m

  1. Venla Harala                            KangU             2.45,96
  2. Unna Niemi                              VehmU             3.15,84

T15 Kolmiloikka

  1. Rosa Muurasniemi                        TampPy              10,77 -0,1            
             X     X 10,77 10,61 10,13 10,56
                      -0,1  +0,3  -1,1  -0,7
  2. Jasmiina Tuomiranta                     TampU                9,65 -2,0            
          9,53  9,65     X  9,28     X     X
          +0,1  -2,0        -0,3            
  3. Emilia Heino                            TampPy               9,61 -0,5            
          9,08  9,38  9,50  9,21  9,54  9,61
          +0,8  +0,4  +0,8  -0,5  -0,7  -0,5
  4. Maryana Ishanova                        HämeenlTa            9,58  0,0            
          9,43  9,28  9,58  9,40  9,07  9,11
          +1,7  -1,8   0,0  +0,2  +0,5  -2,8
  5. Emma Ahonen                             NokU                 9,33 +1,8            
          9,33  9,08     X     X     X     X
          +1,8  -1,1                        
  6. Olivia Wirtavuori                       TampU                8,98 -1,3            
          8,98  8,87     X  8,92  8,79     X
          -1,3  -0,2        -1,6  -0,3      
  7. Sofia Määttä                            RaumU                8,84 +1,4            
          8,84  8,66  8,61  8,76     X  8,26
          +1,4  +0,5  -1,1  -0,3        +1,0
  8. Elisa Klemola                           TampU                8,48 +1,0            
          8,33  8,48  8,45  8,38  8,37  8,26
          +0,6  +1,0  -2,1  -0,2  -1,0  +0,6
  9. Viivi Jokinen                           TampU                7,73 -1,6            
          7,73     X     X
          -1,6            
     Emma Kuikka                             HämeenlTa             DNS                 
        
        

T15 Keihäs

  1. Silja Toivonen                          HämeenlTa           35,10
          28,85  33,98      X  32,70  32,37  35,10
  2. Meri Elomaa                             VammsVoi            34,95
          31,32  32,23  33,70  34,95      X  30,94
  3. Emma Kuikka                             HämeenlTa           23,45
          20,19      X  19,87  20,73  23,45  23,28
  4. Inka Vatka                              ToijVau             22,11
          22,11  21,63  20,43      X  21,44      X

N17 100 m

                     Tuuli: -1,2

  1. Nea Laine                               HämeenlTa           13,07
  2. Jenni Rämö                              HämeenlTa           13,32
  3. Karoliina Kujanpää                      ValkHa              13,44

N17 Keihäs

  1. Peppi Pohjamies                         PunkalKu            35,16
          33,59  33,88  33,93  32,79  35,16
  2. Jonna Sainio                            TampPy              34,76
          34,76  32,96      X  33,77  32,63      X
     Suvi Savolainen                         KangU                 DNS
        

N19 100 m

                     Tuuli: NWND

     Linnea Harala                           SomE                  DNS

N19 400 m

  1. Oona Eerola                             ÄhtU              1.04,17